           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21B471KBANNNC
CL21B471KBANNNC
Part Number: CL21B471KBANNNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21B471KBANNNC
Qty Available:
Description: Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00047uF, Surface Mount, 0805
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL21B471KBANNNC Available.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00047uF, Surface Mount, 0805
Mount Surface Mount
Capacitance 470 pF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Height 650 µm
Length 2 mm
Thickness 762 µm
Width 1.2446 mm