           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21B105KBFNNNE
CL21B105KBFNNNE
Part Number: CL21B105KBFNNNE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21B105KBFNNNE
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL21B105KBFNNNE Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Mount Surface Mount
Capacitance 1 µF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Height 1.25 mm
Length 2 mm
Thickness 1.3462 mm
Width 1.2446 mm
Mount Surface Mount
Capacitance 1 µF
Dielectric X7R
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Height 1.25 mm
Length 2 mm
Thickness 1.3462 mm
Width 1.2446 mm