           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21A226MAYNNNE
CL21A226MAYNNNE
Part Number: CL21A226MAYNNNE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21A226MAYNNNE
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 25 V, ± 20%, X5R, 0805 [2012 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL21A226MAYNNNE Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 25 V, ± 20%, X5R, 0805 [2012 Metric]
Case/Package 0805
Material Ceramic
Capacitance 22 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Tolerance 20 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Height 1.45 mm