           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21A226MAQNNNE
CL21A226MAQNNNE
Part Number: CL21A226MAQNNNE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL21A226MAQNNNE
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 22uF 25V X5R 20% SMD 0805 85°C Embossed Plastic T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL21A226MAQNNNE Available.
Cap Ceramic 22uF 25V X5R 20% SMD 0805 85°C Embossed Plastic T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Capacitance 22 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape (CT)
Termination Wraparound
Tolerance 20 %
Voltage Rating 25 V
Voltage Rating (DC) 25 V
Depth 1.25 mm
Length 2 mm
Thickness 1.397 mm
Width 1.2446 mm