           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10B473KB8WPNC
CL10B473KB8WPNC
Part Number: CL10B473KB8WPNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10B473KB8WPNC
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.047 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0603 [1608 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL10B473KB8WPNC Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.047 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0603 [1608 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 47 nF
Dielectric X7R
Features Soft Termination
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Height 900 µm
Length 1.6002 mm