           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10B223KB8NNNC
CL10B223KB8NNNC
Part Number: CL10B223KB8NNNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10B223KB8NNNC
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.022 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0603 [1608 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL10B223KB8NNNC Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.022 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0603 [1608 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Tin
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 22 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 800 µm
Height 800 µm
Length 1.6 mm