           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10B104KB8NNNC
CL10B104KB8NNNC
Part Number: CL10B104KB8NNNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10B104KB8NNNC
Qty Available:
Description: Multi Layer Ceramic Capacitor (MLCC) / Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Pad SMD 0603 125¡ãC T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL10B104KB8NNNC Available.
Multi Layer Ceramic Capacitor (MLCC) / Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Pad SMD 0603 125¡ãC T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Tin
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 100 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 800 µm
Height 800 µm
Length 1.6 mm