           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10A226KQ8NRNE
CL10A226KQ8NRNE
Part Number: CL10A226KQ8NRNE
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL10A226KQ8NRNE
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 6.3 V, ± 10%, X5R, 0603 [1608 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL10A226KQ8NRNE Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 6.3 V, ± 10%, X5R, 0603 [1608 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 22 µF
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Schedule B 8532240020
Tolerance 10 %
Voltage Rating 6.3 V
Height 900 µm
Length 1.6002 mm