           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL05A106MP5NUNC
CL05A106MP5NUNC
Part Number: CL05A106MP5NUNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL05A106MP5NUNC
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 10 V, ± 20%, X5R, 0402 [1005 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL05A106MP5NUNC Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 10 V, ± 20%, X5R, 0402 [1005 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Contact Plating Tin
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 10 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Schedule B 8532240020
Termination Wraparound
Tolerance 20 %
Voltage Rating 10 V
Voltage Rating (DC) 10 V
Depth 500 µm
Height 700 µm
Length 1 mm