           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL03A225MQ3CRNC
CL03A225MQ3CRNC
Part Number: CL03A225MQ3CRNC
Manufacturer: Samsung
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CL03A225MQ3CRNC
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 6.3 V, ± 20%, X5R, 0201 [0603 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CL03A225MQ3CRNC Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 2.2 uF, 6.3 V, ± 20%, X5R, 0201 [0603 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0201
Case Code (Imperial) 0201
Case Code (Metric) 0603
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Capacitance 2.2 µF
Dielectric X5R
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Schedule B 8532240020
Tolerance 20 %
Voltage Rating 6.3 V