Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > CDRH105RNP-220NC
CDRH105RNP-220NC
| Part Number: | CDRH105RNP-220NC |
| Manufacturer: | Sumida |
| Part Type: | Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > CDRH105RNP-220NC |
| Qty Available: | |
| Description: | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 2.9A Carrier T/R |
PCX has Sumida Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > CDRH105RNP-220NC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ind Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 2.9A Carrier T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 1.799996 g |
| Current Rating | 2.9 A |
| DC Resistance (DCR) | 61 mΩ |
| Inductance | 22 µH |
| Max DC Current | 2.9 A |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Saturation Current | 2.95 A |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 30 % |
| Depth | 10.3 mm |
| Height | 5.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.1054 mm |
| Length | 10.2108 mm |
| Width | 10.0076 mm |
Documentation for Sumida CDRH105RNP-220NC
| Datasheet | View & Download CDRH105RNP-220NC Datasheet |
| Datasheet | View & Download CDRH105RNP-220NC Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the key features of CDRH105RNP-220NC?
What is the packaging type for CDRH105RNP-220NC?
What is the weight of CDRH105RNP-220NC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.