           Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Clock Buffers, Drivers > CDC2351DW
CDC2351DW
Part Number: CDC2351DW
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Clock Buffers, Drivers > CDC2351DW
Qty Available:
Description: 1-line to 10-line clock driver with 3-state outputs 24-SOIC 0 to 70
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CDC2351DW Available.
1-line to 10-line clock driver with 3-state outputs 24-SOIC 0 to 70
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Gold
Mount Surface Mount
Number of Pins 24
Weight 624.398247 mg
Frequency 100 MHz
Input LVTTL
Max Frequency 100 MHz
Max Operating Temperature 70 °C
Max Power Dissipation 1.7 W
Max Supply Voltage 3.6 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 3 V
Nominal Supply Current 300 µA
Number of Circuits 1
Number of Outputs 10
Operating Supply Voltage 3.3 V
Power Dissipation 1.7 W
Propagation Delay 7.3 ns
Quiescent Current 15 mA
Schedule B 8542390000
Turn-On Delay Time 7.3 ns
Height 2.65 mm
Length 15.4 mm
Thickness 2.35 mm
Width 7.5 mm