Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT85MTE4
CD74HCT85MTE4
| Part Number: | CD74HCT85MTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT85MTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Bit Magnitude Comparator 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT85MTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Bit Magnitude Comparator 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 8 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 40 ns |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT85MTE4
| Datasheet | View & Download CD74HCT85MTE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT85MTE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT85MTE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT85MTE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Is the product compliant with RoHS regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.