Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT4538M96
CD74HCT4538M96
| Part Number: | CD74HCT4538M96 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT4538M96 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic Dual etriggerable Precision Monostable Multivibrators 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT4538M96 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic Dual etriggerable Precision Monostable Multivibrators 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 23 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 83 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 23 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 83 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4538M96
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4538M96 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4538M96 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538M96 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








