Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT4538E
CD74HCT4538E
| Part Number: | CD74HCT4538E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT4538E |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic Dual etriggerable Precision Monostable Multivibrators 16-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD74HCT4538E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic Dual etriggerable Precision Monostable Multivibrators 16-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 23 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4538E
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4538E Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4538E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







