Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4316M96
CD74HCT4316M96
| Part Number: | CD74HCT4316M96 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4316M96 |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 1: 1 (SPST), 4-channel analog switch with level translation & TTL inputs 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4316M96 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 1: 1 (SPST), 4-channel analog switch with level translation & TTL inputs 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 16 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Resistance | 170 Ω |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Turn-On Delay Time | 56 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4316M96
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M96 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4316M96 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M96 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
Is this product lead-free and RoHS compliant?
What is the package type and temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




