Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4316M
CD74HCT4316M
| Part Number: | CD74HCT4316M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4316M |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 1: 1 (SPST), 4-channel analog switch with level translation & TTL inputs 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4316M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 1: 1 (SPST), 4-channel analog switch with level translation & TTL inputs 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 16 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Resistance | 170 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 51 ns |
| Turn-On Delay Time | 53 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4316M
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4316M Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4316M Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
How many channels does this analog switch have?
What is the package type for this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







