Integrated Circuits (ICs) > CD74HCT423E
CD74HCT423E
| Part Number: | CD74HCT423E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > CD74HCT423E |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic Dual etriggerable Monostable Multivibrators with eset 16-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > CD74HCT423E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic Dual etriggerable Monostable Multivibrators with eset 16-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Rise Time | 400 ns |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 102 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT423E
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT423E Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT423E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




