Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4053E
CD74HCT4053E
| Part Number: | CD74HCT4053E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4053E |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 2: 1 (SPDT), 3-channel analog switch with TTL inputs 16-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4053E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 2: 1 (SPDT), 3-channel analog switch with TTL inputs 16-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Resistance | 130 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 44 ns |
| Turn-On Delay Time | 48 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 200 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Resistance | 130 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 44 ns |
| Turn-On Delay Time | 48 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4053E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
How many channels does the product have?
What is the package type of the product?
What is the part number for this product?
What is the voltage range for this product?
What is the logic function of this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






