Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4052M
CD74HCT4052M
| Part Number: | CD74HCT4052M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4052M |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 4: 1 differential, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4052M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 4: 1 differential, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 185 MHz |
| Drain to Source Resistance | 40 Ω |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Resistance | 180 Ω |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | 4PST |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Turn-On Delay Time | 70 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4052M
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4052M Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052M Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand of this item?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












