Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4052E
CD74HCT4052E
| Part Number: | CD74HCT4052E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4052E |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 4: 1 differential, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4052E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 4: 1 differential, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 185 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Resistance | 130 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Throw Configuration | SP4T |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Turn-On Delay Time | 70 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4052E
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4052E Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4052E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments CD74HCT4052E?
What is the function of Texas Instruments CD74HCT4052E?
What is the package type of Texas Instruments CD74HCT4052E?
What is the temperature range for Texas Instruments CD74HCT4052E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







