Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4051MG4
CD74HCT4051MG4
| Part Number: | CD74HCT4051MG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4051MG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 8: 1, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4051MG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 8: 1, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 180 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Resistance | 130 Ω |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4051MG4
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051MG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4051MG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051MG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051MG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051MG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051MG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051MG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




