Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4051E
CD74HCT4051E
| Part Number: | CD74HCT4051E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4051E |
| Qty Available: | |
| Description: | 5-V, 8: 1, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > CD74HCT4051E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
5-V, 8: 1, 1-channel analog mutliplexer with TTL inputs 16-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 180 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| High Level Output Current | 25 mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 25 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Resistance | 180 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74HCT4051E
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74HCT4051E Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74HCT4051E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments CD74HCT4051E?
What is the package type of Texas Instruments CD74HCT4051E?
What is the voltage range for Texas Instruments CD74HCT4051E?
What is the logic function of Texas Instruments CD74HCT4051E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







