           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > CD74HC193E
CD74HC193E
Part Number: CD74HC193E
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > CD74HC193E
Qty Available:
Description: Hc/uh Series Syn Positive Edge Triggered 4-BIT Bidirectional Binary Counter PDIP16
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CD74HC193E Available.
Hc/uh Series Syn Positive Edge Triggered 4-BIT Bidirectional Binary Counter PDIP16
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Contact Plating Gold
Mount Through Hole
Number of Pins 16
Weight 951.693491 mg
Clock Edge Trigger Type Positive Edge
Direction Bidirectional
Frequency 29 MHz
Logic Function Counter
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Voltage 6 V
Min Operating Temperature -55 °C
Min Supply Voltage 2 V
Number of Bits 4
Number of Bits per Element 4
Number of Elements 1
Propagation Delay 330 ns
Quiescent Current 8 µA
Reset Asynchronous
Sync/Async Synchronous
Turn-On Delay Time 330 ns
Height 5.08 mm
Length 19.3 mm
Thickness 3.9 mm
Width 6.35 mm