           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > CD74HC154M96
CD74HC154M96
Part Number: CD74HC154M96
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > CD74HC154M96
Qty Available:
Description: High Speed CMOS Logic 4-to-16 Line Decoder/Demultiplexer 24-SOIC -55 to 125
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CD74HC154M96 Available.
High Speed CMOS Logic 4-to-16 Line Decoder/Demultiplexer 24-SOIC -55 to 125
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 24
Weight 624.398247 mg
Ambient Temperature Range High 125 °C
Bandwidth 28 MHz
High Level Output Current -5.2 mA
Independent Circuits 1
Logic Function Decoder, Demultiplexer
Low Level Output Current 5.2 mA
Max Junction Temperature (Tj) 150 °C
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Voltage 6 V
Min Operating Temperature -55 °C
Min Supply Voltage 2 V
Number of Bits 16
Number of Channels 1
Number of Circuits 1
Number of Elements 1
Number of Input Lines 4
Number of Inputs 4
Number of Output Lines 16
Number of Outputs 16
Packaging Tape & Reel
Polarity Inverting
Propagation Delay 265 ns
Quiescent Current 8 µA
Schedule B 8542390000
Supply Type Single
Turn-On Delay Time 265 ns
Height 2.65 mm
Length 15.4 mm
Thickness 2.35 mm
Width 7.5 mm