           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > CD74ACT240M
CD74ACT240M
Part Number: CD74ACT240M
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > CD74ACT240M
Qty Available:
Description: Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CD74ACT240M Available.
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Gold
Mount Surface Mount
Number of Pins 20
High Level Output Current -24 mA
Logic Function Buffer, Inverter
Low Level Output Current 24 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Operating Temperature -55 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Number of Bits 8
Number of Channels 8
Number of Circuits 2
Number of Elements 2
Number of Input Lines 8
Number of Inputs 4
Number of Output Lines 8
Number of Outputs 8
Operating Supply Voltage 5 V
Polarity Inverting
Propagation Delay 7.8 ns
Quiescent Current 8 µA
Termination SMD/SMT
Turn-On Delay Time 7.8 ns
Height 2.65 mm
Length 12.8 mm
Thickness 2.35 mm
Width 7.5 mm