Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > CD74AC280MG4
CD74AC280MG4
| Part Number: | CD74AC280MG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > CD74AC280MG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 9-Bit Odd/Even Parity Generator/Checker 14-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Counters > CD74AC280MG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
9-Bit Odd/Even Parity Generator/Checker 14-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Parity Gen |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 29 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 263 ns |
Documentation for Texas Instruments CD74AC280MG4
| Datasheet | View & Download CD74AC280MG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74AC280MG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74AC280MG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74AC280MG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.