           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > CD74AC240E
CD74AC240E
Part Number: CD74AC240E
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > CD74AC240E
Qty Available:
Description: Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CD74AC240E Available.
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Contact Plating Gold
Mount Through Hole
Number of Pins 20
High Level Output Current -24 mA
Logic Function Buffer, Inverter
Low Level Output Current 24 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Operating Temperature -55 °C
Min Supply Voltage 1.5 V
Number of Bits 8
Number of Channels 8
Number of Circuits 2
Number of Elements 2
Number of Input Lines 8
Number of Inputs 4
Number of Output Lines 8
Number of Outputs 8
Polarity Inverting
Propagation Delay 6.5 ns
Quiescent Current 8 µA
Termination Through Hole
Turn-On Delay Time 82 ns
Height 5.08 mm
Length 24.33 mm
Thickness 4.57 mm
Width 6.35 mm