           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > CD74AC175M96
CD74AC175M96
Part Number: CD74AC175M96
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > CD74AC175M96
Qty Available:
Description: Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CD74AC175M96 Available.
Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Gold
Mount Surface Mount
Number of Pins 16
Weight 141.690917 mg
Clock Edge Trigger Type Positive Edge
Frequency 100 MHz
High Level Output Current -24 mA
Logic Function D-Type, Flip-Flop
Low Level Output Current 24 mA
Max Frequency 100 MHz
Max Operating Temperature 125 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Min Operating Temperature -55 °C
Min Supply Voltage 1.5 V
Number of Bits 4
Number of Bits per Element 4
Number of Circuits 4
Number of Elements 1
Number of Input Lines 4
Number of Output Lines 4
Output Current 24 mA
Packaging Tape and Reel
Polarity Non-Inverting
Propagation Delay 17.1 ns
Quiescent Current 8 µA
Turn-On Delay Time 3.1 ns
Height 1.75 mm
Length 9.9 mm
Thickness 1.58 mm
Width 3.91 mm