Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > CD74AC175M96
CD74AC175M96
| Part Number: | CD74AC175M96 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > CD74AC175M96 |
| Qty Available: | |
| Description: | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Latches and Flip Flops > CD74AC175M96 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 100 MHz |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 17.1 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 3.1 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments CD74AC175M96
| Datasheet | View & Download CD74AC175M96 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download CD74AC175M96 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download CD74AC175M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74AC175M96 Datasheet |
| Datasheet | View & Download CD74AC175M96 Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




