           Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD4016BCN
CD4016BCN
Part Number: CD4016BCN
Manufacturer: onsemi
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD4016BCN
Qty Available:
Description: Analogue Switch, SPST, 4 Channels, 850 ohm, 3V to 15V, DIP, 14 Pins
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CD4016BCN Available.
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > CD4016BCN Electronic Components for Sale.
Analogue Switch, SPST, 4 Channels, 850 ohm, 3V to 15V, DIP, 14 Pins
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Mount Through Hole
Number of Pins 14
Bandwidth 40 MHz
Independent Circuits 4
Max Dual Supply Voltage 7.5 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 700 mW
Max Supply Current 1 µA
Max Supply Voltage 15 V
Min Dual Supply Voltage 1.5 V
Min Operating Temperature -55 °C
Min Supply Voltage 3 V
Nominal Supply Current 10 nA
Number of Bits 4
Number of Channels 4
Number of Circuits 4
Number of Gates 4
Number of Inputs 4
Number of Outputs 4
Polarity Non-Inverting
Power Dissipation 700 mW
Quiescent Current 10 nA
Resistance 400 Ω