           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CC0805KRX7R9BB104
CC0805KRX7R9BB104
Part Number: CC0805KRX7R9BB104
Manufacturer: Yageo
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > CC0805KRX7R9BB104
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CC0805KRX7R9BB104 Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 100 nF
Dielectric X7R
Insulation Resistance 100 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Manufacturer Package Identifier CC0805-0.85
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Height 850 µm
Length 2 mm
Thickness 838.2 µm
Width 1.2446 mm