           Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > CB187K0224KBC
CB187K0224KBC
Part Number: CB187K0224KBC
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Film Capacitors > CB187K0224KBC
Qty Available:
Description: Film Capacitor, 0.22 uF, 250 V, 630 V, ± 10%, Metallized PEN Stacked, 6054 [150137 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CB187K0224KBC Available.
Film Capacitor, 0.22 uF, 250 V, 630 V, ± 10%, Metallized PEN Stacked, 6054 [150137 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 6054
Mount Surface Mount
Capacitance 220 nF
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating (DC) 250 V
Depth 13.7 mm
Length 15.3 mm