           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > CAY16-560J4LF
CAY16-560J4LF
Part Number: CAY16-560J4LF
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > CAY16-560J4LF
Qty Available:
Description: Res Thick Film Array 56 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number CAY16-560J4LF Available.
Res Thick Film Array 56 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Convex SMD T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Case Code (Imperial) 1206
Case Code (Metric) 3216
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Number of Terminals 8
Circuit Type Isolated
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Circuits 4
Number of Elements 4
Number of Resistors 4
Packaging Cut Tape
Power Per Element 62.5 mW
Power Rating 248 mW
Resistance 56 Ω
Schedule B 8533210025
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination Convex
Tolerance 5 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.6 mm
Height 609.6 µm
Length 3.2 mm
Terminal Pitch 800 µm
Width 1.6002 mm