Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > C2M0045170P
C2M0045170P
| Part Number: | C2M0045170P |
| Manufacturer: | Wolfspeed |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > C2M0045170P |
| Qty Available: | |
| Description: | Silicon Carbide Power MOSFET C2M Planar MOSFET Technology N-Channel Enhancement Mode |
PCX has Wolfspeed Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > C2M0045170P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Silicon Carbide Power MOSFET C2M Planar MOSFET Technology N-Channel Enhancement Mode
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247-4 |
| Continuous Drain Current (ID) | 72 A |
| Current Rating | 72 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 1.7 kV |
| Drain to Source Resistance | 45 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1.7 kV |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 520 W |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Power Dissipation | 520 W |
| Schedule B | 8541290080 |
| Turn-Off Delay Time | 46 ns |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Height | 27.97 mm |
Documentation for Wolfspeed C2M0045170P
| Datasheet | View & Download C2M0045170P Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
