           Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Bourns-4609X-101-101LF
Bourns 4609X-101-101LF
Part Number: Bourns 4609X-101-101LF
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Bourns-4609X-101-101LF
Qty Available:
Description: Res Thick Film NET 100 Ohm 2% 1.13W 100ppm/ C BUS Conformal 9-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Bourns 4609X-101-101LF Available.
Res Thick Film NET 100 Ohm 2% 1.13W 100ppm/ C BUS Conformal 9-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SIP
Mount Through Hole
Number of Pins 9
Number of Terminals 9
Circuit Type Bussed
Insulation Resistance 10 MΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Elements 8
Number of Resistors 8
Packaging Bulk
Power Per Element 200 mW
Power Rating 1.13 W
Resistance 100 Ω
Schedule B 8533210075
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination Pin
Tolerance 2 %
Voltage Rating 100 V
Voltage Rating (AC) 100 V
Voltage Rating (DC) 100 V
Depth 2.49 mm
Height 5.08 mm
Lead Length 3.43 mm
Lead Pitch 2.54 mm
Length 22.81 mm
Terminal Pitch 2.54 mm
Width 2.4892 mm