Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Bourns-4609X-101-101LF
Bourns 4609X-101-101LF
| Part Number: | Bourns 4609X-101-101LF |
| Manufacturer: | Bourns |
| Part Type: | Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Bourns-4609X-101-101LF |
| Qty Available: | |
| Description: | Res Thick Film NET 100 Ohm 2% 1.13W 100ppm/ C BUS Conformal 9-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk |
PCX has Bourns Passive Components > Resistors > Resistor Arrays > Bourns-4609X-101-101LF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Res Thick Film NET 100 Ohm 2% 1.13W 100ppm/ C BUS Conformal 9-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 9 |
| Number of Terminals | 9 |
| Circuit Type | Bussed |
| Insulation Resistance | 10 MΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 8 |
| Number of Resistors | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Power Per Element | 200 mW |
| Power Rating | 1.13 W |
| Resistance | 100 Ω |
| Schedule B | 8533210075 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 2.49 mm |
| Height | 5.08 mm |
| Lead Length | 3.43 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 22.81 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for Bourns Bourns 4609X-101-101LF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the resistance value of the product?
What is the tolerance of the product?
What is the power rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











