           Discrete Semiconductors > Diodes > Zener Diodes > BZV55-C5V1-115
BZV55-C5V1,115
Part Number: BZV55-C5V1,115
Manufacturer: Nexperia
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Zener Diodes > BZV55-C5V1-115
Qty Available:
Description: Diodes - Zener - Single Diode SOD-80C 500mW 5.1V Surface Mount
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BZV55-C5V1,115 Available.
Diodes - Zener - Single Diode SOD-80C 500mW 5.1V Surface Mount
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 2
Forward Current 250 mA
Max Junction Temperature (Tj) 200 °C
Max Operating Temperature 200 °C
Max Reverse Leakage Current 2 µA
Min Operating Temperature -65 °C
Packaging Digi-Reel®
Power Dissipation 400 mW
Reverse Voltage 2 V
Schedule B 8541100050
Zener Voltage 5.1 V
Height 1.6 mm