           Discrete Semiconductors > Diodes > Zener Diodes > BZB84-C3V3-215
BZB84-C3V3,215
Part Number: BZB84-C3V3,215
Manufacturer: Nexperia
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Zener Diodes > BZB84-C3V3-215
Qty Available:
Description: Diode Zener Dual Common Anode 3.3V 5% 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BZB84-C3V3,215 Available.
Diode Zener Dual Common Anode 3.3V 5% 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23-3
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Element Configuration Common Anode
ESD Protection No
Impedance 95 Ω
Max Operating Temperature 150 °C
Max Power Dissipation 300 mW
Max Reverse Leakage Current 5 µA
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Dissipation 250 mW
Test Current 5 mA
Tolerance 5 %
Voltage Tolerance 5 %
Zener Voltage 3.3 V