           Discrete Semiconductors > Thyristors > BTA225800B
BTA225-800B
Part Number: BTA225-800B
Manufacturer: NXP Semiconductors
Part Type: Discrete Semiconductors > Thyristors > BTA225800B
Qty Available:
Description: Triac Housing type: TO-220 Conducting-state current: 25 A Ignition voltage: 1.5 V Periodic peak voltage: 800 V...
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BTA225-800B Available.
Triac Housing type: TO-220 Conducting-state current: 25 A Ignition voltage: 1.5 V Periodic peak voltage: 800 V...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-220-3
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Current Rating 25 A
Hold Current 60 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 800 V
Min Operating Temperature -40 °C
Voltage Rating (DC) 800 V
Height 15.8 mm
Length 10.3 mm
Width 4.5 mm
Case/Package TO-220-3
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Current Rating 25 A
Hold Current 60 mA
Voltage Rating (DC) 800 V
Height 15.8 mm
Length 10.3 mm
Width 4.5 mm