           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BSC600N25NS3GATMA1
BSC600N25NS3GATMA1
Part Number: BSC600N25NS3GATMA1
Manufacturer: Infineon
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BSC600N25NS3GATMA1
Qty Available:
Description: Transistor, MOSFET, N-channel normal level, 250V, 25A, 60mOhm, TDSON8 | Infineon BSC600N25NS3G
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BSC600N25NS3GATMA1 Available.
Transistor, MOSFET, N-channel normal level, 250V, 25A, 60mOhm, TDSON8 | Infineon BSC600N25NS3G
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Continuous Drain Current (ID) 25 A
Drain to Source Resistance 50 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Gate to Source Voltage (Vgs) 20 V
Input Capacitance 1.77 nF
Max Dual Supply Voltage 250 V
Max Operating Temperature 150 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Elements 1
On-State Resistance 60 mΩ
Package Quantity 5000
Packaging Tape & Reel
Power Dissipation 125 W
Rise Time 10 ns
Schedule B 8541290080
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Input Capacitance 1.77 nF
Max Dual Supply Voltage 250 V
Number of Elements 1
On-State Resistance 60 mΩ
Package Quantity 5000
Packaging Tape & Reel
Power Dissipation 125 W