           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BSC320N20NS3GATMA1
BSC320N20NS3GATMA1
Part Number: BSC320N20NS3GATMA1
Manufacturer: Infineon
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BSC320N20NS3GATMA1
Qty Available:
Description: MOSFET Transistor, N Channel, 36 A, 200 V, 0.027 ohm, 10 V, 3 V
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BSC320N20NS3GATMA1 Available.
MOSFET Transistor, N Channel, 36 A, 200 V, 0.027 ohm, 10 V, 3 V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Continuous Drain Current (ID) 36 A
Drain to Source Resistance 27 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Gate to Source Voltage (Vgs) 20 V
Input Capacitance 1.77 nF
Max Dual Supply Voltage 200 V
Max Operating Temperature 150 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Elements 1
On-State Resistance 32 mΩ
Package Quantity 5000
Packaging Tape & Reel
Power Dissipation 125 W