           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BSC152N10NSF-G
BSC152N10NSF G
Part Number: BSC152N10NSF G
Manufacturer: Infineon
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BSC152N10NSF-G
Qty Available:
Description: Trans MOSFET N-CH 100V 9.4A 8-Pin TDSON EP
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BSC152N10NSF G Available.
Trans MOSFET N-CH 100V 9.4A 8-Pin TDSON EP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 8
Continuous Drain Current (ID) 63 A
Drain to Source Breakdown Voltage 100 V
Drain to Source Resistance 15.2 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Fall Time 6 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) 20 V
Input Capacitance 1.9 nF
Max Operating Temperature 150 °C
Max Power Dissipation 114 W
Min Operating Temperature -55 °C
Nominal Vgs 3 V
Power Dissipation 114 W
Rds On Max 15.2 mΩ
Rise Time 24 ns
Threshold Voltage 3 V