           Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > BQ27520YZFT-G4
BQ27520YZFT-G4
Part Number: BQ27520YZFT-G4
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > BQ27520YZFT-G4
Qty Available:
Description: System side Impedance Track™ fuel gauge with integrated LDO. 15-DSBGA -40 to 85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BQ27520YZFT-G4 Available.
System side Impedance Track™ fuel gauge with integrated LDO. 15-DSBGA -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Plating Copper, Silver, Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 15
Interface I2C
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Cells 1
Operating Supply Current 118 µA
Operating Supply Voltage 4.5 V
Output Voltage 2.6 V
Packaging Tape & Reel (TR)
Height 625 µm
Length 1.75 mm
Thickness 0 m
Width 2.75 mm