           Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > BQ2000PNB5
BQ2000PN-B5
Part Number: BQ2000PN-B5
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > BQ2000PNB5
Qty Available:
Description: Switching Battery Charger Li-Ion/Li-Pol/NiCd/NiMH 2000mA 0V to 6V 8-Pin PDIP Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BQ2000PN-B5 Available.
Switching Battery Charger Li-Ion/Li-Pol/NiCd/NiMH 2000mA 0V to 6V 8-Pin PDIP Tube
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package PDIP
Contact Plating Gold
Number of Pins 8
Weight 440.409842 mg
Max Charge Current 2 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 6 V
Min Input Voltage 4 V
Min Operating Temperature -20 °C
Min Supply Voltage 4 V
Nominal Input Voltage 5 V
Number of Cells 1234
Operating Supply Current 500 µA
Operating Supply Voltage 5 V
Output Current 2 A
Output Voltage 6 V
Switching Frequency 300 kHz
Height 5.08 mm
Length 9.81 mm
Thickness 3.9 mm
Width 6.35 mm
Case/Package PDIP
Contact Plating Gold
Number of Pins 8
Weight 440.409842 mg
Max Charge Current 2 A
Max Supply Voltage 6 V
Min Input Voltage 4 V
Min Supply Voltage 4 V
Nominal Input Voltage 5 V
Number of Cells 1234
Operating Supply Voltage 5 V
Output Current 2 A
Output Voltage 6 V
Switching Frequency 300 kHz
Height 5.08 mm
Length 9.81 mm
Thickness 3.9 mm
Width 6.35 mm