           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BLF7G22LS-130-112
BLF7G22LS-130,112
Part Number: BLF7G22LS-130,112
Manufacturer: NXP Semiconductors
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BLF7G22LS-130-112
Qty Available:
Description: Trans RF MOSFET N-CH 65V 3-Pin SOT-502B Bulk
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BLF7G22LS-130,112 Available.
Trans RF MOSFET N-CH 65V 3-Pin SOT-502B Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Continuous Drain Current (ID) 28 A
Current Rating 28 A
Drain to Source Breakdown Voltage 65 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 65 V
Element Configuration Single
Frequency 2.2 GHz
Gain 18.5 dB
Gate to Source Voltage (Vgs) 13 V
Max Frequency 2.17 GHz
Max Operating Temperature 150 °C
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Elements 1
Output Power 30 W
Test Current 950 mA
Test Voltage 28 V
Voltage Rating 65 V