           Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BF1009SE6327
BF1009SE6327
Part Number: BF1009SE6327
Manufacturer: Infineon
Part Type: Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > BF1009SE6327
Qty Available:
Description: Trans RF MOSFET N-CH 12V 0.025A 4-Pin(3+Tab) SOT-143
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BF1009SE6327 Available.
Trans RF MOSFET N-CH 12V 0.025A 4-Pin(3+Tab) SOT-143
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-143
Mount Surface Mount
Number of Pins 4
Continuous Drain Current (ID) 25 mA
Current Rating 25 mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 12 V
Frequency 800 MHz
Gain 22 dB
Gate to Source Voltage (Vgs) 10 V
Input Capacitance 2.5 pF
Max Operating Temperature 150 °C
Max Power Dissipation 200 mW
Min Operating Temperature -55 °C
Noise Figure 1.4 dB
Output Power 200 mW
Test Voltage 9 V
Voltage Rating 12 V
Voltage Rating (DC) 12 V
Height 1 mm
Length 2.9 mm
Width 1.3 mm