           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > BCM48BF096M240A00
BCM48BF096M240A00
Part Number: BCM48BF096M240A00
Manufacturer: Vicor
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > BCM48BF096M240A00
Qty Available:
Description: DC DC Converter 9.6V 240W
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BCM48BF096M240A00 Available.
DC DC Converter 9.6V 240W
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Module
Mount Surface Mount
Efficiency 95 %
Features OCP, OTP, SCP, UVLO
Isolation Voltage 2.25 kV
Max Input Voltage 55 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 30 A
Max Power Dissipation 240 W
Min Input Voltage 38 V
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 9.6 V
Height 6.858 mm
Length 32.512 mm
Width 22.098 mm