           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > BCM400P500T1K8A30
BCM400P500T1K8A30
Part Number: BCM400P500T1K8A30
Manufacturer: Vicor
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > BCM400P500T1K8A30
Qty Available:
Description: Module DC-DC 400VIN 1-OUT 50V 35A 1750W 9-Pin Case 6123 Tray
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BCM400P500T1K8A30 Available.
Module DC-DC 400VIN 1-OUT 50V 35A 1750W 9-Pin Case 6123 Tray
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Features OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Isolation Voltage 4.242 kV
Max Input Voltage 410 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 37.9 A
Max Power Dissipation 1.8 kW
Min Input Voltage 260 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 47.5 V
Height 7.366 mm
Length 63.246 mm
Width 22.86 mm