           Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > BAT240AE6327HTSA1
BAT240AE6327HTSA1
Part Number: BAT240AE6327HTSA1
Manufacturer: Infineon
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > BAT240AE6327HTSA1
Qty Available:
Description: Rectifier Schottky diode for telecommunication and industrial applications, SOT23, RoHS
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number BAT240AE6327HTSA1 Available.
Rectifier Schottky diode for telecommunication and industrial applications, SOT23, RoHS
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Current Rating 400 mA
Element Configuration Single
Forward Current 400 mA
Forward Voltage 520 mV
Max Forward Surge Current (Ifsm) 1 A
Max Operating Temperature 125 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 240 V
Min Operating Temperature -55 °C
Package Quantity 3000
Packaging Tape & Reel
Peak Non-Repetitive Surge Current 1 A
Peak Reverse Current 10 µA
Polarity Standard
Reverse Voltage 240 V
Schedule B 8541100070
Voltage Rating (DC) 240 V
Height 900 µm
Length 2.9 mm
Width 1.3 mm