Connectors > Headers and Wire Housings > B8B-ZR-SM4-TF-LF--SN-
B8B-ZR-SM4-TF(LF)(SN)
| Part Number: | B8B-ZR-SM4-TF(LF)(SN) |
| Manufacturer: | JST |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > B8B-ZR-SM4-TF-LF--SN- |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 96KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin LQFP Tray |
PCX has JST Connectors > Headers and Wire Housings > B8B-ZR-SM4-TF-LF--SN- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 96KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin LQFP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Natural |
| Contact Material | Brass, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Mount | Surface Mount |
| Connector Type | Male Pin, Solder |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Current Rating | 1 A |
| Fastening Type | Detent |
| Gender | Male |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Cut Tape |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 6.5 mm |
| Height | 5 mm |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Length | 15 mm |
| Pitch | 1.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for JST B8B-ZR-SM4-TF(LF)(SN)
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the connector type and number of contacts?
What is the current rating and voltage rating of the product?
What are the dimensions of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
