Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-MAX8877EUK50-T
Analog Devices MAX8877EUK50+T
| Part Number: | Analog Devices MAX8877EUK50+T |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-MAX8877EUK50-T |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Analog-Devices-MAX8877EUK50-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-5 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.4 % |
| Dropout Voltage | 165 mV |
| Input Bias Current | 100 µA |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 571 mW |
| Max Supply Voltage | 6.5 V |
| Min Current Limit | 160 mA |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Noise | 20 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Watchdog Timer | No |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Analog Devices Analog Devices MAX8877EUK50+T
| Datasheet | View & Download Analog-Devices-MAX8877EUK50-T Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download Analog-Devices-MAX8877EUK50-T Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download Analog-Devices-MAX8877EUK50-T Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the maximum operating temperature of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



